Адміністративні послуги
- Повний перелік послуг
- Реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання
- Паспорт громадянина України
- Державна реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно
- Держгеокадастр
- Адмінпослуги підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради (діти, земельні питання, архітектура тощо)
- Оформлення документів дозвільного характеру
ЖКГ
- КП Фастівської міської ради «Фастівтепломережа»
- КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал»
- Фастівська Житлово-експлуатаційна контора
- Фастівський Комбінат комунальних підприємств
- КП «Центр торгівлі та благоустрою»
- КП «Фастівське БТІ»
- Плани роботи на тиждень
- Звіт про роботу за поточний тиждень
- Актуально-енергозбереження
- Фастівська філія по експлуатації газового господарства ВАТ "Київоблгаз"
- Житлова політика
- Питання землі та майна
Люстрація
Міські програми
ЗМІ Фастівщини
Користувацький вхід
Головні новини
03 липня 2014 року відбудеться LІV-а (54-а) сесія міської ради VІ скликання
УТОЧНЕНИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ
LІV-ї (54-ї) сесії
міської ради VІ скликання
03 липня 2014 року 9.00
1.Про депутатський запит депутата міської ради Тимофієва В.О.
( щодо відхилення проекту рішення міської ради «Про внесення змін
до бюджету на 2014 рік»)
Доповідає: Тимофієв В.О. – депутата міської ради
2.Про звіт голів постійних комісій міської ради
Доповідає: Попко О.В. – депутата міської ради
3.Щодо створення тимчасової робочої комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова
Доповідає: Довгопол В.М. – депутата міської ради
4.Про затвердження Положення про систему електронного документообігу у Фастівській міській раді
Доповідає: Довгопол В.М. – депутата міської ради
5.Про внесення змін до Положення про офіційний Веб-сайт Фастівської міської ради у глобальній інформаційній мережі Інтернет
Доповідає: Довгопол В.М. – депутата міської ради
6.Про внесення змін до рішення міської ради від 23.01.2014 року № 2-ХLIX-VІ ”Про міський бюджет на 2014 рік”
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління.
7. Про затвердження звіту про виконання бюджету міста Фастова за І квартал 2014 року
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління.
8. Про подання в. о. Фастівського міжрайонного прокурора.
Доповідає: Поліщук Г. Ф. – секретар міської ради.
9. Про затвердження плану роботи Фастівської міської ради на П півріччя 2014 року.
Доповідає: Поліщук Г. Ф. – секретар міської ради.
10. Про затвердження першого заступника міського голови
Доповідає: Нетяжук М.В. – міський голова.
11. Про затвердження заступника міського голови з гуманітарних питань.
Доповідає: Нетяжук М.В. – міський голова.
12.Про затвердження заступника міського голови з питань житлово - комунального господарства.
Доповідає: Нетяжук М.В. – міський голова.
13.Про внесення змін до рішення міської ради № 11-ІІ-VІ від 12.11.2010 року «Про затвердження складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання»
Доповідає: Васильченко В.О. – керуючий справами виконкому.
14. Про встановлення рангу, матеріальної допомоги та преміювання міському голові.
Доповідає: Васильченко В.О. – керуючий справами виконкому.
15. Про інформацію Фастівського міжрайпрокурора щодо стану законності, заходи її зміцнення та результати діяльності в місті Фастові.
Доповідає: Тимків І.І. - Фастівський міжрайонний прокурор.
16. Про інформацію начальника Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області щодо стану боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території міста Фастова.
Доповідає: Одрина Ю.В. – начальник Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області.
17. Про надання повноважень посадовим особам місцевого самоврядування представляти інтереси Фастівської міської ради VI скликання у Раді співзасновників міськрайонної газети “Перемога”.
Доповідає: Поліщук Г. Ф. – секретар міської ради.
18. Про надання згоди на залучення додаткових інвестицій у міський парк культури та відпочинку ім. Ю. Гагаріна.
Доповідає: Демиденко Д. Л. – директор ТОВ «Орт вектор».
19. Про передачу з балансу КП ФМР «Фастівська ЖЕК» на баланс КП ФМР «Фастівводоканал» підвищувальної насосної станції за адресою: м. Фастів,
вул. Куйбишева,буд.32
Доповідає: Савочка М.М. – начальник КП «Фастівська ЖЕК»
20. Про внесення змін до рішення міської ради від 28.03.2013 року №12-ХХХУШ-УІ. «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності міста Фастова Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці».
( Про передачу на баланс КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал» Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці»).
Доповідає: Соломаха І. В. – директор КП «Фастівводоканал».
21. Про затвердження Програми з легалізації виплат заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова.
Доповідає: Болілий Ю. М. – заступник начальника Управління праці виконавчого комітету.
22. Земельні питання.
Доповідає: Наливайко Т.Ф. - начальник відділу раціонального використання земель.
23. Р і з н е.
Д О Д А Т К О В І П И Т А Н Н Я
24. Про надання згоди Управлінню ДАЇ ГУ МВС України в Київській області на переукладання договору оренди нежитлового приміщення та встановлення
річної орендної плати
Доповідає: Ковальов М.О. – начальник відділу з питань обліку та раціонального використання майна
25.Про затвердження Порядку обліку об’єктів нерухомого
майна на території м. Фастів
Доповідає: Герасимова О.Г. – директор КП ФМР «Фастівське бюро
технічної інвентаризації»
26. Про внесення доповнень до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2014 рік
Доповідає: Лисих К.І.. – начальник відділу економіки та соціально –економічного розвитку
27. Про внесення змін до Статуту Фастівського Комбінату
комунальних підприємств
Доповідає: Матвійчук В.А. – начальник Фастівського КПП
28. Про внесення додаткових змін до рішення міської ради від 08.12.2011 року № 6 – XVIII – VI «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління.
ПРОЕКТИ РІШЕНЬ
ПРОЕКТ
Фастівська міська рада
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження звіту про виконання
бюджету міста Фастова за І квартал 2014 року
Заслухавши та обговоривши Звіт про виконання бюджету міста Фастова за І квартал 2014 року, відповідно до пункту 23 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та пункту 4 статті 80 Бюджетного кодексу України
міська рада
вирішила:
1. Затвердити Звіт про виконання бюджету міста Фастова за І квартал 2014 року по доходах у сумі тридцять вісім мільйонів сто двадцять тисяч двісті чотирнадцять гривень 41 коп.(38˙120˙214,41 грн.) і по видатках у сумі тридцять п’ять мільйонів вісімсот сімдесят дев’ять тисяч сімдесят вісім гривень 58 коп.( 35˙879˙078,58 грн.), з перевищенням доходів над видатками у сумі два мільйони двісті сорок одна тисяча сто тридцять п’ять гривень 83 коп. (2˙241˙135,83 грн.), згідно з додатками № 1, 2, в тому числі:
1.1. По загальному фонду
- по доходах в сумі тридцять чотири мільйони чотириста сімдесят сім тисяч чотириста дев’яносто вісім гривень 85 коп. (34˙477˙498,85 грн.);
- по видатках в сумі тридцять чотири мільйони чотириста сімдесят одна тисяча вісімсот тридцять дві гривні 11 коп.( 34˙471˙832,11 грн.); з перевищенням доходів над видатками в сумі п’ять тисяч шістсот шістдесят шість гривень 74 коп. (5˙666,74 грн.).
1.2. По спеціальному фонду
- по доходах в сумі три мільйони шістсот сорок дві тисячі сімсот п’ятнадцять гривень 56 коп. (3˙642˙715,56 грн.);
- по видатках в сумі один мільйон чотириста сім тисяч двісті сорок шість гривень 47 коп.( 1˙407˙246,47 грн.); з перевищенням доходів над видатками в сумі два мільйони двісті тридцять п’ять тисяч чотириста шістдесят дев’ять гривень 09 коп. (2˙235˙469,09 грн.).
2. Відповідно до чинного законодавства інформацію про виконання бюджету міста за І квартал 2014 року опублікувати у засобах масової інформації.
Міський голова М.В.Нетяжук
Никифоренко Н.В. .Хабібуліна Л.М
.Бандерич В.Ю
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про подання в. о. Фастівського міжрайонного прокурора
щодо усунення порушень вимог законодавства
при присвоєнні юридичним особам та об’єктам права власності імен
(псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і
дат історичних подій
Розглянувши подання в. о. Фастівського міжрайонного прокурора С.Грибенникова про усунення порушень вимог законодавства при присвоєнні юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, вх. №06-16/736 від 14. 04. 2014 р., з вимогою скасувати рішення «Про перейменування вулиць міста Фастова» №24-LІ-VІ від 25. 03. 2014 р. як незаконне, враховуючи висновки та рекомендації постійних депутатських комісій міської ради, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Подання в.о. Фастівського міжрайонного прокурора С. Грибенникова про усунення порушень вимог законодавства при присвоєнні юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, задовольнити.
2. Скасувати рішення Фастівської міської ради №24-LІ-VІ від 25. 03. 2014 р. «Про перейменування вулиць міста Фастова».
Міський голова М.В.Нетяжук
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про Затвердження План роботи
Фастівської міської ради
на ІІ півріччя 2014 року
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити План роботи міської ради на ІІ півріччя 2014 року (додається).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради Поліщук Г. Ф.
Міський голова М. В. Нетяжук
Сірченко Л. В. Поліщук Г. Ф.
Бандерич В. Ю.
Додаток
до рішення міської ради
ПЛАН РОБОТИ
міської ради на ІІ півріччя 2014 року
1. Питання для винесення на розгляд:
Сесій міської ради:
1. 1. Заслуховування інформації Фастівського міжрайпрокурора про стан законності, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності в місті Фастові.
Доповідає: Тимків І. І. - Фастівський міжрайонний прокурор
- липень
1. 2. Заслуховування інформації начальника Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області про стан боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території міста Фастова.
Доповідає: Одрина Ю. В. – начальник Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області
- липень
1. 3. Про затвердження звіту про виконання бюджету міста Фастова за І півріччя 2014 року.
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління міськвиконкому. - липень
1. 4. Про хід виконання Програми розвитку фізкультури і спорту у місті Фастові на 2012-2016 роки.
Доповідає: заступник міського голови з гуманітарних питань - серпень
1.5. Про хід виконання екологічної Програми охорони навколишнього природного середовища міста Фастова на 2010-2015 роки
Доповідає: заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
- серпень
1. 6. Про стан підготовки КП ФМР «Фастівтепломережа» до осінньо – зимового періоду 2014-2015 років.
Доповідає: Кіфоренко І.П. – директор КП ФМР «Фастівтепломережа»
- вересень
1. 7. Про стан підготовки підприємств житлово-комунальної сфери до осінньо-зимового періоду 2014-2015 років.
Доповідає: заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
- вересень
1. 8. Про стан доріг у м. Фастів.
Доповідає: заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства.
- вересень
1. 9. Про хід виконання міської комплексної Програми подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми та реформування інтернатного закладу для дітей «Назустріч дітям» на 2010-2017 роки
Доповідає: Швидка Ж. П. – начальник Служби у справах дітей та сім’ї
- вересень
1. 10. Про затвердження Генерального плану міста.
Доповідає: Мірошніченко В. В. - начальник відділу містобудування та архітектури - головний архітектор міста
- жовтень
1. 11. Про хід міської Програми накопичення та використання матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків у м. Фастів на 2011-2015 роки
Доповідає: заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства.
- жовтень
1. 12. Про хід виконання Програми впорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова
Доповідає: перший заступник міського голови
- жовтень
1. 13. Про хід виконання міської Програми передачі гуртожитків до комунальної власності територіальної громади міста Фастова на 2011-2014 роки.
Доповідає: заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
- листопад
1. 14. Про хід виконання міської Програми «З турботою про кожного» на 2012-2015 роки
Доповідає: заступник міського голови з гуманітарних питань
- листопад
1. 15. Про міський бюджет на 2015 рік.
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління міськвиконкому.
- грудень
1. 16. Про затвердження плану роботи Фастівської міської ради на І півріччя 2015 року.
Доповідає: Поліщук Г. Ф. – секретар міської ради
- грудень
1.17. Про хід виконання Програми організації та проведення оплачуваних громадських робіт у місті Фастові на 2012-2014 роки.
Доповідає: Болілий Ю. М. – заступник начальник Управління соціального захисту населення
- грудень
1. 18. Земельні питання.
Доповідає: Наливайко Т. Ф. – начальник відділу з питань раціонального використання земель Фастівської міської ради - - липень-грудень
1. 19. Про внесення змін до рішення міської ради «Про Програму соціально-економічного і культурного розвитку міста на 2014 рік.
Доповідає: перший заступник міського голови
- липень-грудень
1. 20. Про внесення змін до рішення міської ради “Про міський бюджет на 2014 рік”.
Доповідає: Никифоренко Н. В. – начальник фінансового управління міськвиконкому.
- липень-грудень
1. 21. Розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах
- липень-грудень
1. 22. Затвердження цільових програм та програм соціально-економічного, культурного розвитку - липень-грудень
1. 23. Звіти голів постійних комісій міської ради - липень-грудень
1. 24. Звіти голів тимчасових комісій міської ради
- липень-грудень
1. 25.Звіти начальників відділів виконавчого комітету - липень-грудень
1. 26. Звіти керівників комунальних підприємств
Фастівської міської ради
- липень-грудень
1.2. Постійних комісій ради:
1.2.1. Питання, що розглядатимуться на пленарних сесійних засіданнях.
- липень-грудень
1.2.2. Питання, що передбачені планами роботи постійних комісій міської ради.
- липень-грудень
Відповідальні за підготовку :
- голови постійних комісій міської ради, апарат міської ради та виконкому.
ІІ. Сприяння депутатам міської ради у здійсненні
ними своїх повноважень
2.1. Організація навчання депутатів міської ради
- липень-грудень
2.2. Забезпечення депутатів законодавчими та нормативними актами.
2.3. Організація підписки на місцеву періодичну пресу.
ІІІ. Організаційно-масові заходи
3.1. Підготовка та участь у проведенні загальнодержавних свят; заходів, що проводяться міською радою.
Секретар міської ради Г. Ф. Поліщук
Сірченко Л. В. Бандерич В. Ю.
Проект
Фастівська міська рада
РІШЕННЯ
Про встановлення рангу, доплати, матеріальної допомоги
та преміювання міському голові
Діючи у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року (зі змінами) «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ст.15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», враховуючи рішення міської ради №1-LIII-VI від 03.06.2014 року «Про результати позачергових виборів Фастівського міського голови», керуючись ст..25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Встановити, з моменту призначення на посаду, міському голові Нетяжуку Михайлу Володимировичу:
- 6 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- доплату за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5 відсотків посадового окладу;
- матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати;
- преміювання у розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу відповідно до затвердженого кошторису на оплату праці та «Положення про преміювання працівників апарату міської ради та її виконавчого комітету».
В.о. міського голови Г.Ф.Поліщук
Яценко І.А. В.О. Васильченко
В.Ю.Бандерич
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження першого заступника міського голови
Відповідно до п. 3 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, керуючись ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Затвердити першим заступником міського голови
_______________________________________
Міський голова М.В.Нетяжук
Сірченко Л.В. Бандерич В.Ю.
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження заступника міського голови
з гуманітарних питань
Відповідно до п. 3 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, керуючись ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Затвердити заступником міського голови з гуманітарних питань
__________________________________
Міський голова М.В.Нетяжук
Сірченко Л.В. Бандерич В.Ю.
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження заступника міського голови
з питань житлово-комунального господарства
Відповідно до п. 3 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, керуючись ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Затвердити заступником міського голови з питань житлово-комунального господарства __________________________________________
Міський голова М.В.Нетяжук
Сірченко Л.В. Бандерич В.Ю.
Проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесення змін до рішення міської ради № 11-ІІ-VІ від 12.11.2010 року
«Про затвердження складу виконавчого комітету
Фастівської міської ради VІ скликання»(зі змінами)
Враховуючи пропозиції міського голови Нетяжука М.В. щодо внесення змін до складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання ,
беручи до уваги доповідну керуючого справами виконкому Васильченка В.О. про виключення з персонального складу виконавчого комітету Дмітрова Є.І., рішення міської ради №23-XVIII-VI від 08.12.2011 року «Про внесення змін до рішення № 11-ІІ-ΥІ від 12.11.2010 року «Про затвердження складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання» ,висновки та рекомендації постійних комісій міської ради, керуючись п.5 ч.4 ст.42, ст.51, п.3 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Внести зміни до п.2 рішення міської ради VІ скликання № 11-ІІ-VІ від 12.11.2010 року «Про затвердження складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання»( зі змінами), а саме:
1.1. виключити з персонального складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання Дмітрова Є.І.;
1.2. включити до персонального складу виконавчого комітету Фастівської міської ради VІ скликання наступних осіб:
- Нетяжука Михайла Володимировича
-
2.Контроль за виконанням даного рішення покласти на керуючого справами виконавчого комітету та постійну комісію міської ради з питань розвитку місцевого самоврядування, забезпечення свободи слова, ідеологічних переконань та віросповідання, гласності в діяльності міської ради.
Міський голова М.В.Нетяжук
Васильченко В.О. Желовага Я.М.
Бандерич В.Ю.
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про інформацію Фастівського міжрайпрокурора щодо стану законності, заходи її зміцнення та результати діяльності в місті Фастові.
Заслухавши інформацію Фастівського міжрайонного прокурора, діючи у відповідності до ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись п. 40 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Інформацію Фастівського міжрайонного прокурора, молодшого радника юстиції Тимкова І.І. про стан законності в місті Фастові взяти до відома.
Міський голова М.В.Нетяжук
Сірченко Л. В. Поліщук Г. Ф.
Бандерич В. Ю.
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про інформацію начальника Фастівського МВ ГУ МВС
України в Київській області щодо стану боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності
на території міста Фастова.
Заслухавши інформацію начальника Фастівського МВ ГУ МВС
України в Київській області, діючи у відповідності до ст. 1 та ст. 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо інформування керівниками правоохоронних органів громадськості про стан законності та заходи щодо її зміцнення», керуючись п. 40 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Інформацію начальника Фастівського МВ ГУ МВС
України в Київській області Одрина Ю.В. про стан боротьби
із злочинністю на території міста Фастова взяти до відома.
Міський голова М.В.Нетяжук
Сірченко Л. В. Поліщук Г. Ф.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про надання повноважень міському голові Нетяжуку М. В. представляти інтереси Фастівської міської ради VІ скликання
у Раді Співзасновників міськрайонної газети «Перемога»
У відповідності до п. 5 Установчого договору про відносини між співзасновниками Фастівської міськрайонної газети «Перемога», діючи у відповідності до рішення міської ради №3-VІ-VІ від 10. 02. 2011 р. «Про надання повноважень посадовим особам місцевого самоврядування представляти інтереси Фастівської міської ради VІ скликання у Раді Співзасновників міськрайонної газети «Перемога», враховуючи рішення міської ради №23-ХLІV-VІ від 21. 09. 2013 р. «Про внесення змін в рішення міської ради від 10. 02. 2011 року №3-VІ-VІ «Про надання повноважень посадовим особам місцевого самоврядування представляти інтереси Фастівської міської ради VІ скликання», керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Надати повноваження міському голові Нетяжуку М. В. представляти інтереси Фастівської міської ради VІ скликання у Раді Співзасновників міськрайонної газети «Перемога».
2. Пункт 1 рішення міської ради №23-ХLІV-VІ від 21. 09. 2013 р. «Про внесення змін в рішення міської ради від 10.02.2011 року №3-VІ-VІ «Про надання повноважень посадовим особам місцевого самоврядування представляти інтереси Фастівської міської ради VІ скликання» вважати недійсним.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради Поліщук Г. Ф. та постійну комісію міської ради з питань розвитку місцевого самоврядування, забезпечення свободи слова, ідеологічних переконань та віросповідання, гласності в діяльності міської ради.
Міський голова М. В. Нетяжук
Сірченко Л. В. Поліщук Г. Ф.
Бандерич В. Ю.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про надання згоди ТОВ «ОРТ ВЕКТОР» на залучення додаткових
інвестицій в міський парк культури та відпочинку ім.Ю.Гагаріна
Враховуючи звернення директора ТОВ «ОРТ ВЕКТОР» Демиденка Д. Л. від 08. 04. 2014 р. № 5 та наданий ним інвестиційний проект, з метою забезпечення мешканців міста сучасними місцями відпочинку, на виконання умов Договору державного приватного партнерства 36 № 1 від ¬¬19.09.2012 року, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Надати згоду ТОВ «ОРТ ВЕКТОР» - приватному партнеру за договором державного приватного партнерства 36 №1 на залучення додаткових інвестицій у об’єкт партнерства – КП ФМР «Міський парк культури та відпочинку ім. Ю. Гагаріна»( копія інвестиційного проекту додається).
2. Виконавчому комітету Фастівської міської ради здійснювати контроль за виконанням Договору державного приватного партнерства
36 № 1 від ¬¬19.09.2012 року, у порядку, встановленому ПКМУ №81 від 09.02.2011.
3. Приватному партнеру ТОВ «ОРТ ВЕКТОР» надавати необхідну інформацію виконавчому комітету Фастівської міської ради в особі Управління ЖКГ Фастівської міської ради в строки та у порядку, визначеному вищезазначеною постановою.
4. Координацію за виконанням ТОВ «ОРТ ВЕКТОР» п. 1 даного рішення покласти на заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства.
5. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста.
Міський голова М. В. Нетяжук
Чаїнська О. А. Поліщук Г. Ф.
Матвійчук В. А.
Бандерич В. Ю.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про передачу з балансу КП ФМР «Фастівська ЖЕК» на баланс КП ФМР «Фастівводоканал» підвищувальної насосної станції за адресою:
м. Фастів, вул. Куйбишева, буд. 32
З метою ефективного використання комунального майна, враховуючи звернення начальника Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська ЖЕК» Савочки М. М. від 08. 04. 14 р. №5, керуючись ст. 25, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Передати з балансу КП ФМР «Фастівська ЖЕК» на баланс КП ФМР «Фастівводоканал» підвищувальну насосну станцію за адресою: м. Фастів, вул. Куйбишева, 32.
2. Керівникам даних комунальних підприємств підписати відповідний Акт прийому-передачі та подати його на затвердження міському голові.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста.
Міський голова М. В. Нетяжук
Савочка М. М. Матвійчук В. А.
Соломаха І. В.
Бандерич В. Ю.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про передачу на баланс КП Фастівської міської ради
«Фастівводоканал» Фастівської дільниці водопостачання
Козятинського відділення Південно-Західної залізниці
З метою ефективного та раціонального використання комунального майна - Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці, беручи до уваги висновки та рекомендації постійних комісій міської ради, керуючись статтями 25, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Передати на баланс КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал» Фастівську дільницю водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці( перелік основних фондів –додаток №1)
2. Зобов’язати начальника КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал» використовувати об’єкти Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці за цільовим призначенням.
3. Для оформлення акту прийому-передачі Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці створити робочу комісію та затвердити її склад (додаток №2).
4. Уповноважити міського голову затвердити акт прийому-передачі Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення Південно-Західної залізниці.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста.
Міський голова М.В.Нетяжук
Чаїнська О.А.
Матвійчук В.А.
Бандерич В. Ю.
Додаток
до рішення міської ради
№
від року
СКЛАД
робочої комісії з питань прийому –передачі на баланс КП ФМР «Фастівводоканал»
Фастівської дільниці водопостачання Козятинського відділення
Південно-Західної залізниці
Голова комісії:
Матвійчук
Валентина Адольфівна – голова постійної комісії міської ради з питань житлово-
комунального господарства та благоустрою міта, депутат
Фастівської міської ради VI;
Заступник голови комісії:
Чаїнська
Оксана Анатоліївна - в.о. начальника управління ЖКГ
Члени комісії:
Гаврилова
Валентина Іванівна - начальник відділу економічного
аналізу та бухгалтерського обліку управління ЖКГ
Заграничний
Юрій Миколайович – головний інженер КП ФМР «Фастівводоканал»;
Соломаха
Іван Васильович – начальник КП ФМР «Фастівводоканал»;
Чехович
Наталія Миколаївна – головний бухгалтер КП ФМР «Фастівводоканал»;
Секретар міської ради Г.Ф.Поліщук
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Про затвердження Програми з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова
З метою посилення соціального захисту працюючих громадян міста Фастова, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 359 – р від 2 березня 2010 р., враховуючи рішення виконавчого комітету Фастівської міської ради № 129 від 16.04.2014 « Про погодження Програми з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова», відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Програму з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості
населення на території міста Фастова ( Додається).
2. Координацію робіт пов’язаних з виконанням Програми покласти на
управління соціального захисту населення виконавчого комітету
Фастівської міської ради.
3. Виконавцям заходів Програми, забезпечити неухильне виконання вказаних
заходів та інформацію про хід виконання програми, надавати до
управління соціального захисту населення виконавчого комітету
Фастівської міської ради: за перше півріччя - до 15 серпня та за рік - до 15
лютого.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника
міського голови.
Міський голова М.В. Нетяжук
Ю.М. Болілий Г.Ф. Поліщук
В.Ю. Бандерич
Додаток
до рішення міської ради
№_______ від
Програма з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на
території м. Фастова
Паспорт Програми
1. Ініціатор розроблення Програми Виконавчий комітет Фастівської міської ради
2. Розробник Програми Виконавчий комітет Фастівської міської ради
3. Співрозробники Програми Фастівське відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів в Київській обл., Територіальна державна інспекція з питань праці в Київській обл., Фастівський міськрайонний центр зайнятості, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі
4. Учасники (співвиконавці Програми) Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради , Фастівське відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів в Київській обл., Територіальна державна інспекція з питань праці в Київській обл., Фастівський міськрайонний центр ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДАraquo;, враховуючи рішення міської ради №23-ХLІV-VІ від 21. 09. 2013 р. зайнятості, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, суб’єкти господарської діяльності міста, сторони соціального діалогу, визначені як виконавці завдань та заходів, на виконання яких спрямована Програма.
5. Термін реалізації Програми Необмежений
Програма з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова визначає заходи розв'язання проблеми тіньової зайнятості населення та передбачає консолідацію зусиль усіх сторін соціального діалогу, що спрямовані на підвищення рівня соціального захисту працюючих громадян міста Фастова.
При підготовці Програми враховувались пропозиції структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради, Фастівського відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів в Київській обл., Територіальної державної інспекції з питань праці в Київській обл., Фастівського міськрайонного центру зайнятості, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території м. Фастова.
Мета Програми
Метою прийняття «Програми з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова» є :
- посилення соціального захисту працюючих громадян на території міста ;
- захист прав працюючих громадян на відпустку, зокрема додаткову та без збереження зарплати, відпустку з вагітності та пологів;
- захист прав працюючих громадян на оплату листа непрацездатності;
- захист прав працюючих громадян на соціальне страхування на випадок
безробіття;
- захист прав працюючих громадян на достроковий вихід на пенсію, якщо вони працюють в шкідливих умовах;
- захист прав працюючих громадян на скорочений робочий день, тиждень, якщо вони працюють в шкідливих умовах;
- захист прав працюючих громадян на охорону праці;
- захист прав працюючих громадян на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- збільшення надходжень до місцевого бюджету за рахунок поширення бази оподаткування;
- збільшення надходжень до Пенсійного фонду України та фондів державного соціального страхування за рахунок поширення бази платників.
Очікувані результати від прийняття та реалізації Програми з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова :
Вигоди Витрати
Сфера інтересів держави
1. Забезпечення реалізації державної політики в сфері праці та зайнятості населення.
1. Додаткові витрати робочого часу посадових осіб органів місцевого самоврядування, місцевих органів державної виконавчої влади та інших структур, які будуть брати участь в реалізації заходів Програми
2. Удосконалення системи взаємодії між всіма гілками виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Не передбачено
3. Формування більш чіткої та оперативної системи контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на місцевому рівні Не передбачено
4. Зменшення обсягу тіньової зайнятості Не передбачено
5. Підвищення рівня правової культури роботодавців та їх відповідальності за використання найманої робочої сили Не передбачено
6. Збільшення надходжень до місцевого бюджету за рахунок поширення бази оподаткування Не передбачено
7. Збільшення надходжень до Пенсійного фонду України та фондів державного соціального страхування за рахунок поширення бази платників Не передбачено
Сфера інтересів суб'єктів господарювання
1. Удосконалення системи взаємодії між суб’єктами господарювання, органами місцевого самоврядування, місцевими органами державної виконавчої влади та іншими структурами, які мають повноваження державного контролю 1. Необхідність виконання в повному обсязі вимог чинного законодавства в частині використання найманої робочої сили, сплати податків до бюджету всіх рівнів, а також внесків до Пенсійного фонду України та фондів державного соціального страхування
2. Упорядкування проведення перевірок територіальними органами державної виконавчої влади та інших структур, які мають повноваження державного контролю Не передбачено
3. Зменшення витрат, пов’язаних з проведенням перевірок окремо кожним з числа органів місцевого самоврядування, місцевих органів державної виконавчої влади та інших структур, які мають повноваження державного контролю Не передбачено
4.Зниження рівня корумпованості органів державної виконавчої влади та інших структур, які мають повноваження державного контролю Не передбачено
Сфера інтересів громадян
1. Забезпечення реалізації права громадян на працю та пенсійне забезпечення Не передбачено
2. Забезпечення соціальної захищеності громадян на випадок хвороби, безробіття, нещасного випадку на виробництві, незаконного звільнення
Не передбачено
Основні принципи Програми:
- принцип об’єктивності ( Програма розроблена на основі інформації місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування);
- принцип гласності ( доступність для громадськості);
- принцип самостійності ( полягає в тому, що місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, в межах своїх повноважень, відповідають за розроблення, затвердження та виконання Програми);
принцип рівності ( дотримання прав та врахування інтересів органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, суб’єктів підприємницької діяльності, громадських організацій та громадян.
Організація управління
Програма з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова передбачає участь в її реалізації: структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради, Фастівського відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів в Київській обл., Територіальної державної інспекції з питань праці в Київській обл., Фастівського міськрайонного центру зайнятості, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, суб’єкти господарської діяльності міста, сторони соціального діалогу, визначені як виконавці завдань та заходів, на виконання яких спрямована Програма.
Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію виконання Програми здійснює відділ з питань праці управління соціального захисту населення управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради. Контроль за виконанням Програми покладається на першого заступника міського голови.
Терміни реалізації Програми:
Необмежений
I. Загальні положення
Сучасні процеси політичної та економічної перебудови України свідчать, що серед багатьох проблем, які потребують радикального вирішення, існує проблема тіньової економіки. Адже тіньовий обіг капіталів може стати одним із основних факторів нестабільності в державі та негативно впливати на економіку, соціально-політичне життя, духовні цінності суспільства.
Існування тіньової економіки невід’ємно пов’язано з наявністю тіньової зайнятості, коли громадяни, виконуючи роботу легально або нелегально, в обхід держави не сплачують податки та внески як в пенсійний, так і фонди державного соціального страхування.
Останнім часом набули розвитку нестандартні форми найму робочої сили, які лежать поза межами державного контролю та дозволяють роботодавцям уникати довгострокової відповідальності за працівника, використовуючи його працю як товар.
Широко використовується така форма регулювання трудових відносин як укладання цивільно-правових договорів між роботодавцем та найманим працівником, яка взагалі не регулюється чинним трудовим законодавством.
Тіньова зайнятість набула найбільшого розвитку в торгівлі, громадському харчуванні, будівництві, в сфері надання різного роду послуг.
У контексті даної проблеми набувають гостроти питання щодо укриття реальних доходів як суб'єктами господарювання, так і громадянами. Так, офіційний рівень заробітної плати в малому бізнесі в 2 рази нижчий, ніж в традиційній сфері економіці. Така ситуація більшою мірою пояснюється дією принципу «виплати заробітної плати в конвертах».
Мають місце непоодинокі випадки ухилення підприємців від реєстрації як платників внесків до фондів державного соціального страхування.
Така ситуація має негативні наслідки як для економіки, так і для суспільства в цілому, а саме:
- втрачаються робочі місця;
- знижується фактичний рівень доходів населення, насамперед за рахунок приховування заробітної плати;
- недоотримають кошти місцеві бюджети, Пенсійний фонд та фонди державного соціального страхування внаслідок приховування тіньовими структурами своїх реальних доходів;
- для населення період неофіційної роботи не враховується до страхового стажу при призначенні та перерахунках пенсії. Вони залишаються соціально незахищеними у випадках хвороби, нещасного випадку на виробництві, безробіття, незаконного звільнення;
II. Аналіз демографічної ситуації та виявлення резервів з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
За даними Головного управління статистики у Київській області чисельність наявного населення, станом на 01.01.2014 року, на території міста Фастів становить 48188 осіб, що на 49 осіб менше ніж в аналогічному періоді минулого року (станом на 01.01.2012 року становила 48237 осіб). За даними УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, станом на 01.01.2014, зайнятого населення - 30, 5 тисяч осіб, незайнятого населення 10, 5 тисяч осіб.
Станом 01.01.2014 рік відповідно до інформації Фастівського відділення Васильківської ОДПІ всього по м. Фастову обліковується 1031 юридичних осіб ( станом на 01.01.2013 рік 982), з них 220-платники окремих податків, 906 –платники, які здійснюють господарську діяльність, 1 фермерське господарство Кількість СГД, що застосовують спрощену систему оподаткування – 175. Загальна чисельність фізичних осіб-підприємців по м. Фастову станом на 01.10.2014 року складає 3428 особи ( станом на 01.01.2013 рік 3317 фізичних осіб-підприємців), ФОП що перебувають на спрощеній системі оподаткування – 1355 особи.
За останніми статистичними даними, середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника у місті Фастів складає 3595 грн,, що в 3,1 рази вище прожиткового мінімуму для працездатної особи (1147 грн.). В порівнянні з відповідним періодом минулого року заробітна плата зросла на 7,1%. Серед районів та міст області за рівнем оплати праці м. Фастів займає 9 місце.
За аналітичними розрахунками, на території міста Фастова, частина населення міста працює неофіційно, отримуючи заробітну плату в так званих «конвертах», тому основним резервом зростання доходів є легалізація оплати праці та відновлення балансу трудових ресурсів. Особливу увагу треба приділити питанню нарахування заробітної плати не нижче законодавчо встановленого мінімального рівня.
Питання виплати офіційної, прозорої зарплати сьогодні дуже актуальне. Адже більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) зарплатню. Трапляється, що вони навіть не знають про те, що їхня “прозора” зарплата значно відрізняється від тої, яка записана у відомості. Ця різниця з"ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка про доходи, наприклад, для отримання кредиту чи для пред"явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії. Тоді все стає прозорим і людина починає розуміти наслідки зарплати в «конвертах».
III. Робота виконавчого комітету Фастівської міської ради щодо
легалізації заробітної плати в місті.
Основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок з доходів фізичних осіб. Ці кошти спрямовуються на вирішення соціальних проблем кожного населеного пункту, якісне медичне обслуговування, належний рівень освіти та культури. Зменшення заборгованості по заробітній платі чи легалізація доходів - це не тільки надходження до бюджету, а й захист прав та законних інтересів громадян.
Питання додержання законодавства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих на сьогодні - один із вагоміших напрямків роботи виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Для цього у місті створена робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в м. Фастові, до складу якої увійшли посадові особи: виконавчого комітету Фастівської міської ради, органів державної податкової інспекції, Фастівського міськрайонного центру зайнятості, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Територіальної державної інспекції з питань праці в Київській області, правоохоронних органів, виконавчих дирекцій фондів соціального страхування. Пріоритетним напрямком роботи робочої групи, визначено - виявлення прихованої зайнятості та розробка заходів стосовно запобігання даним явищам.
За 2012 рік, відбулося 7 засідань робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в м. Фастові, на яких було заслухано 100 суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють свою діяльність на території м. Фастова.
За вищевказаний період, за протокольним дорученням робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, посадовими особами відділу з питань праці, разом, з Територіальною державною інспекцією з питань праці в Київській області, було, перевірено 54 суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють свою діяльність на території м. Фастова ( виключно ті, хто, проігнорував засідання комісії, 54 особи – притягнуті до адміністративної відповідальності). При проведенні перевірок, виявлено 28 Ф – ОП, які використовували найману працю без належного оформлення трудових відносин (трудові відносини з працівниками було оформлено).
За 2013 рік, відбулося 5 засідань робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в м. Фастові, на яких було заслухано 98 суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють свою діяльність на території м. Фастова
За вищевказаний період, за протокольним дорученням робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення було проведено 61 перевірку суб`єктів господарської діяльності; 60 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.
IV. ПРОГРАМА ЗАХОДІВ З ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ВИПЛАТИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ МІСТА ФАСТОВА
№
з/п Назва заходу Виконавці Термін
виконання
1. Проведення засідань робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення у м. Фастів.
Голова робочої групи
( заступник голови робочої групи) Не рідше 1 разу на місяць
2. Реформувати робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в м. Фастів, що створена розпорядженням міського голови № 289 від 03.10.2011, створивши при виконавчому комітету Фастівської міської ради міську комісію з питань дотримання вимог законодавства України про працю, легалізації виплати заробітної плати, зайнятості населення та трудових відносин з найманими працівниками. Голова робочої групи ( заступник голови робочої групи), управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради Впродовж 3 – ох місяців після затвердження Програми
3. Для обстеження та вивчення у суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території міста стану легального використання найманої праці, оплати праці, режиму робочого часу та інших питань, при комісії з питань дотримання вимог законодавства України про працю, легалізації виплати заробітної плати, зайнятості населення та трудових відносин з найманими працівниками створити робочу групу, яка буде займатися вищевказаними питаннями
Виконавчий комітет Фастівської міської ради Впродовж 3 – ох місяців після затвердження Програми
4. Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення міста щодо економічних і соціальних переваг отримання легальних доходів та сплати податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду Фастівське відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області , Територіальна державна інспекції з питань праці в Київській області, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівський МРЦЗ , управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради Постійно
5. Створення на сайті Фастівської міської ради та її виконавчого комітету розділу «Легалізація виплати заробітної плати » з розміщенням у ньому інформаційних матеріалів щодо протидії використання найманої праці у «конвертах», де Відділ з питань внутрішньої політики та по роботі з органами самоорганізації населення виконавчого комітету Фастівської міської ради
Впродовж місяця від дня
затвердження
Програми
6. Створення в Фастівській міськрайонній газеті «Перемога» рубрики «легалізація виплати заробітної плати» Головний редактор Фастівської міськрайонної газети «Перемога»
Впродовж місяця від дня
затвердження Програми
7. Проведення зустрічей із суб’єктами господарювання – юридичними та фізичними особами – підприємцями , щодо обговорення і реалізації Програми з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на території міста Фастова. Виконавчий комітет Фастівської міської ради, Фастівське відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області , Територіальна державна інспекції з питань праці в Київській області, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівський МРЦЗ Впродовж місяця від дня
затвердження
Програми
8. Забезпечити функціонування у виконавчому комітеті Фастівської міської ради, Фастівському відділенні Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівському міськрайонному центрі зайнятості, на постійній основі, телефонних «гарячих ліній» з питань дотримання законодавства про працю (тіньової оплати праці у «конвертах», невиплати заробітної плати, її виплати у розмірі, нижчому від мінімального рівня, використання праці неоформлених найманих працівників), на яку, громадяни зможуть повідомити про факти порушень законодавства про працю Виконавчий комітет Фастівської міської ради, Фастівське відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівському міськрайонному центрі зайнятості Впродовж місяця від дня
затвердження
Програми
9. Виготовлення та розміщення на постійній основі: на біл-бордах, сіті-лайтах соціальної реклами , спрямованої на упередження виплати заробітної плати в «конвертах» та негативних наслідків «тіньової» оплати праці , легалізацію трудових відносин роботодавців з найманими працівниками, на подолання негативних наслідків виплати «тіньової» заробітної плати
Виконавчий комітет Фастівської міської ради Після затвердження Програми
10. Проведення місячника добровільної легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення
Виконавчий комітет Фастівської міської ради, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівського відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області, Фастівського МРЦЗ, Територіальна державна інспекція з питань праці в Київській обл.. За розпорядженням міського голови
11. Формування та надання членам робочої групи ( комісії) переліків суб’єктів господарювання (далі Переліки):
- у яких заробітна плата найманим працівникам нараховується у розмірі, меншому за встановлений законодавством мінімальний рівень;
- якими при реєстрації трудових договорів у центрі зайнятості передбачено зайнятість працівників на неповну ставку (трудові договори оформлено на 0.25, 0.5, 0.75 ставки);
«ризикових» суб’єктів господарювання , які задіяні або можуть бути задіяні у схемах мінімізації та ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб , за критеріями відбору (значні суми доходів при незначній кількості працюючих , наявні розбіжності між числом зареєстрованих РРО та кількістю найманих працівників, між числом виданих торгових патентів та кількістю найманих працівників);
- де виявлено факти використання неоформлених найманих працівників із зазначенням інформації щодо ПІБ та реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційного коду) працівників, які використовувались роботодавцем без належного оформлення УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі, Фастівського відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області, Фастівського МРЦЗ Щомісячно
12. Розгляд наданих Переліків для прийняття рішення щодо подальших заходів Робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення Щомісячно
13. Надання до робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення ( комісії) , інформації про суб’єктів господарювання, які подали документи для прийняття рішень у сфері господарської діяльності - на засіданні виконавчого комітету та сесії Фастівської міської ради. Відділ з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ сфери обслуговування населення, розміщення реклами та захисту прав споживачів виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Фастівської міської ради, управління Держземагенства у Фастівському районі. Щомісячно за 10 днів перед засіданням виконавчого комітету та засіданнями депутатських комісій, а також, на вимогу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення
14. Надання до робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення ( комісії), інформації щодо суб’єктів господарської діяльності стосовно, яких виконавчим комітетом та Фастівською міською радою приймалися рішення у сфері господарської діяльності (починаючи з 2007 року) Відділ з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ сфери обслуговування населення, розміщення реклами та захисту прав споживачів виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Фастівської міської ради, управління Держземагенства у Фастівському районі, відділ раціонального використання земель На вимогу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення ( комісії)
15. Надання до робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення ( комісії), інформації стосовно суб’єктів господарської діяльності, які зареєстрували або розірвали трудові договори з найманими працівниками. При наданні інформації, обов’язково вказувати: – кількість трудових договорів по кожній фізичній особі – підприємцю, час їх укладання та П.І.Б. працівників, код та місце державної реєстрації Ф – ОП, а також, надавати до робочої групи копії трудових договорів Фастівський МРЦЗ
На вимогу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення ( комісії)
16. Надання до робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення ( комісії), інформації стосовно суб’єктів господарської діяльності, які зареєструвалися на території міста ( при надані інформації вказувати: назву Ф – ОП, ідентифікаційних код, юридичну адресу, якщо є контактний телефон то номер телефону), а також іншу інформацію, яка необхідна для роботи робочої групи Фастівське міськрайонне управління юстиції, УПФУ у м. Фастові та Фастівському районі Щомісячно
17. Активізувати роботу з виявлення і використання наявних резервів з надходження до міського бюджету податку на доходи фізичних осіб.
Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради, Фастівського відділення Васильківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області
Постійно
18. Проводити аналіз відповідності оплати праці розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством, на підставі наданої роботодавцями інформації (звітність форми №3-ПН). При виявленні ознак порушення надавати інформацію робочій групі. Фастівський МРЦЗ Постійно
19.
При реєстрації трудрекомендурРекомендувати суб'єктам господарювання встановлювати заробітну плату найманим працівникам з урахуванням складності, кваліфікаційного рівня виконуваних робіт. Фастівський МРЦЗ
Постійно
20.
Всім розпорядникам бюджетних коштів при проведенні закупівель товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти, тендерних процедур (конкурсів) на виконання послуг, що замовляються структурними підрозділами виконавчого комітету Фастівської міської ради, враховувати рівень заробітної плати у суб’єктів-учасників відповідних конкурсів та тендерів.
Розпорядники бюджетних коштів
При проведенні тендерних закупівель
21. Прbr /и підготовці проектів рішень суб’єктів господарювання, що стосуються їх господарської діяльності ( на засідання виконкому та сесію міської ради), попереджати суб’єктів господарської діяльності, про необхідність надання довідок стосовно укладених трудових договорів з найманими працівниками та розміру середньомісячної заробітної плати ( згідно Додатку), а в разі не надання цих довідок чи використання суб’єктами господарювання найманих працівників без зареєстрованих трудових договорів та виплати середньомісячної заробітної плати працівникам нижче розміру мінімальної заробітної плати не виносити їх питання на розгляд виконкому та сесію міської ради
Відділ з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ сфери обслуговування населення, розміщення реклами та захисту прав споживачів виконавчого комітету Фастівської міської ради, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Фастівської міської ради, управління Держземагенства у Фастівському районі, відділ раціонального використання земель
При підготовці проектів рішень
22. За поданням робочої групи ( комісії), здійснювати в межах повноважень перевірки суб'єктів господарювання з питань правильності оформлення трудових відносин з найманими працівниками, встановлення гарантій в оплаті праці з дотриманням міжпосадових, міжкваліфікаційних співвідношень в оплаті праці. Територіальна державна інспекція з питань праці в Київській області, спільно, з відділом з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради За поданням робочої групи ( комісії)
23. Внести до переліку обов'язкових матеріалів, які подаються суб'єктами підприємницької діяльності для розгляду на засіданнях виконавчого комітет та сесію міської ради , підтверджуючі документи про укладення трудових договорів з найманими працівниками та розмір заробітної плати відповідно розробленого додатку Виконавчий комітет, Фастівська міська рада Впродовж 3 ох місяців від дня затвердження
Програми
Секретар міської ради Г.Ф. Поліщук
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про надання згоди Управлінню ДАІ ГУ МВС України в Київській області
на переукладання договору оренди нежитлового приміщення та встановлення річної орендної плати
З метою більш ефективного використання та збереження об’єктів комунальної власності, у зв’язку з Наказом МВС України №93 від 06.02.2014 року та ГУ МВС України в Київській області №278 від 10.02.2014 року “Про організаційно-штатні зміни”, враховуючи лист №2399 від 25.04.2014 року Фастівського міського відділу ГУМВС України в Київській області та лист №18/4955 від 29.04.2014 року Управління державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Київській області, у відповідності до ч.1 ст. 17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна ”, ст. 143 Конституції України, враховуючи висновки та рекомендації постійних депутатських комісій, керуючись ст. 25, ч.5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Надати згоду на переукладання договору оренди нежитлового приміщення за адресою: м. Фастів, вул. Г.Танкістів, 8, площею 206,3 кв. м. між Фастівською міською радою та Управлінням державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Київській області терміном на п’ять років та встановити річну орендну плату у розмірі 1грн.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови та постійну комісію міської ради з питань бюджету і фінансів, соціально-економічного, культурного розвитку та управління комунальним майном.
Міський голова М.В.Нетяжук
Ковальов М. О. Хабібуліна Л. М.
Бандерич В. Ю.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Про затвердження Порядку обліку об’єктів нерухомого
майна на території м. Фастів
З метою збереження матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, архівних справ, що частково знаходяться в КП ФМР «Фастівське бюро технічної інвентаризації», забезпечення належного функціонування системи обліку нерухомого майна не території міста Фастова, враховуючи запит № 02-06/468 від 05.03.2014 року Київського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України, на підставі урядових реформ , пов’язаних з оптимізацією в системі державної реєстрації речових прав, збереження цілісності напрацьованої бази по даному напрямку, діючи у відповідності до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій міської ради, керуючись ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Порядок обліку об’єктів нерухомого майна на території м. Фастів (додається).
2.Встановити, що КП ФМР «Фастівське бюро технічної інвентаризації» є єдиним суб’єктом господарювання, на який покладається відповідальність за ведення обліку об’єктів нерухомого майна (відмінних від земельної ділянки), функції поточної систематизації, поповнювання, використання та подальшого збереження напрацьованої бази матеріалів технічної інвентаризації.
3.Комунальному підприємству «Фастівське бюро технічної інвентаризації» забезпечити взаємодію з виконавчим комітетом Фастівської міської ради щодо інформування в межах чинного законодавства про роботу, яка проводиться.
4.Оприлюднити даний регуляторний акт в порядку та строки, встановлені чинним законодавством, в офіційних місцевих ЗМІ.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря міської ради.
Міський голова М.В.Нетяжук
Герасимова О.Г. Хабібуліна Л.М.
Ясінська Л.А.
Бандерич В.Ю.
Додаток
до рішення міської ради
№_______ від
Порядок обліку об’єктів нерухомого майна на території м. Фастів
1. Порядок визначає правила ведення та формування Єдиної бази даних обліку об’єктів нерухомого майна та надання інформації щодо цього майна на території м. Фастів і діє до часу врегулювання порядку ведення обліку об’єктів нерухомого майна на законодавчому рівні.
2. Основним Завданням обліку об’єктів нерухомого майна є отримання даних про їх кількісний та якісний стан, приналежність, технічний стан та його вартість.
3. Облік об’єктів нерухомого майна здійснює Комунальне підприємство «Фастівське бюро технічної інвентаризації» ( в подальшому – БТІ).
4. Обліку в БТІ підлягають всі об’єкти нерухомості незалежно від форми власності, які розташовані на території, підвідомчій Фастівської міській раді.
5. Для користування цим Порядком вживаються наступні терміни:
- інвентаризаційна справа – сукупність матеріалів технічної інвентаризації, що характеризують об’єкт;
- облік об’єктів нерухомого майна – це процес накопичення, зберігання на постійній основі, узагальнення та опрацювання інформації щодо об’єктів нерухомого майна на паперових носіях.
6. До об’єктів нерухомого майна, які підлягають обліку в БТІ, відносяться:
- будинковолодіння, житлові та садові будинки, гуртожитки, які розташовані на земельних ділянках, за окремою адресою;
- будівлі, розміщені на окремих земельних ділянках, такі як гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового, складського та іншого призначення;
- приміщення, як частини внутрішнього об’єму житлових будинків, гуртожитків, будівель, обмежені будівельними елементами;
- квартири багатоквартирних будинків;
- споруди ( інженерні, гідротехнічні і т.п.) – земельні поліпшення, які не відносяться до будівель і приміщень і призначені для виконання спеціальних технічних функцій.
7. Облік об’єктів нерухомого майна проводиться з метою:
- ведення Єдиної бази об’єктів нерухомого майна;
- збереження достовірної інформації про фактичний стан об’єктів;
- інформаційного забезпечення власників, органів місцевого самоврядування, органів державної влади, їх посадових осіб - для виконання покладених на такі органи повноважень;
8. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється на підставі технічної інвентаризації таких об’єктів незалежно від того, побудовані вони по належно оформленим документам або самовільно.
9. Технічна інвентаризація проводиться згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 року за № 127 та зареєстрованої в Мінюсті України 10.07.2001 року за № 582/5773 ( із змінами та доповненнями).
Дані інвентаризації є підставою для внесення змін в інформацію про об’єкти нерухомого майна.
10. Облік об’єктів поділяється на первинний та поточний.
Первинний облік - це дія, коли об’єкт нерухомості вперше заноситься в інвентаризаційну справу і облікову книгу і йому присвоюється черговий реєстраційний номер. Разом з об’єктом нерухомості в інвентаризаційну справу і облікову книгу під тим же реєстраційним номером записується і суб’єкт права власності – фізична або юридична особа.
Поточний облік – це поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи для встановлення змін за відповідний період часу і облік переходу права власності на об’єкт нерухомості від одних власників до інших.
11. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється за рахунок коштів власників на паперових носіях ( по мірі можливості електронних носіях) шляхом ведення облікових книг та інвентаризаційних справ, складання та видачі технічних паспортів.
12. Правовстановлювальним документом, який засвідчує виникнення або перехід права власності на об’єкт нерухомого майна, є одним із документів, перерахованих в п.27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 ( із змінами та доповненнями) та інші документи, які були чинні до прийняття Закону України „ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
13. Власник об’єкта нерухомого майна повинен надати до БТІ оригінал правовстановлювального документа для проставлення штампа з реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна, а також його нотаріально завірену копію для залучення до матеріалів інвентаризаційної справи.
Якщо заявник не надав оригінал правовстановлювального документа та його нотаріально завірену копію на об’єкт нерухомого майна, який підлягає обліку, БТІ запитує інформаційну довідку у відповідності з Порядком надання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 ( із змінами та доповненнями).
14. Облік переходу права власності на об’єкт нерухомого майна здійснюється в тій же інвентаризаційній справі та обліковій книзі і під тим же реєстраційним номером, під яким здійснювався первинний облік цього об’єкта.
15. Облік об’єктів нерухомого майна здійснюється шляхом внесення записів в облікові книги, які ведуться окремо по житловому і нежитловому фонду.
16. Облікова книга повинна бути пронумерована, прошита, скріплена печаткою БТІ і підписом начальника БТІ.
17. Нумерація в реєстраційних книгах йде з першого номера, записи в книгах ведуться по мірі надходження замовлень.
18. Об’єкту, який підлягає первинному обліку, присвоюється один реєстраційний номер незалежно від кількості співвласників.
19. Запис в облікову книгу при первинному обліку проводиться з врахуванням того, що надалі виникне потреба в проведенні поточного обліку, тобто при первинному обліку залишаються декілька сторінок незаповненими. Коли в процесі поточного обліку всі сторінки будуть заповненими, реєстрація продовжується в додатковій книзі, а в попередній робиться позначка, що запис продовжується в додатковій книзі ( вказати номер книги і номер сторінки).
20. Облікові записи здійснюється в таких облікових книгах:
а) на житлові об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним та юридичним особам;
б) на нежитлові об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним та юридичним особам.
21. Всі виправлення в облікових книгах посвідчуються підписом посадової особи, яка відповідає за правильність записів і скріплюється печаткою БТІ. При цьому виправлені записи закреслюються так, щоб було видно старі записи.
22. Для обліку безгоспного нерухомого майна БТІ здійснює підготовку необхідних документів у відповідності з Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703.
23. Після проведення всіх робіт по обліку та інвентаризації об’єктів нерухомого майна заявнику видається технічний паспорт, який є невід’ємною частиною правовстановлювального документу.
24. Всі суб’єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання послуг по поведенню технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, після проведення технічної інвентаризації зобов’язані надати до архіву КП «Фастівського БТІ» на зберігання інвентаризаційні справи для здійснення обліку об’єктів нерухомого майна.
На інвентарній справі проставляється штамп наступного змісту:
Прийнято на облік
Директор__________
БТІ м.п.
____________________
дата
25. При виявленні факту неподання суб’єктом господарювання технічної документації в БТІ для взяття на облік, зобов’язати бюро інформувати про це Фастівський міськвиконком, що надає йому право, як суб’єкту, який уповноважений і має право вести облік згідно чинного законодавства, звертатися у визначеному законом порядку щодо скасування сертифіката, який надає право суб’єкту господарювання проводити технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна.
26. Комунальне підприємство „ Фастівське бюро технічної інвентаризації” відповідно до вимог Закону України „ Про інформацію”, Закону України „ Про звернення громадян” , Закону України „ Про доступ до публічної інформації”, Закону України „ Про захист персональних даних”, Закону України „ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” надає довідки про технічний стан об’єкту нерухомості, інформацію про власників об’єкту нерухомості, підстави виникнення права власності ( станом до 31.12.2012 року), копії матеріалів інвентаризаційних справ на запити і звернення , із врахуванням того, що БТІ є суб’єктом господарювання, діяльність якого здійснюється на підставі госпрозрахунку.
Секретар міської ради Г.Ф.Поліщук
В.о міського голови,
секретарю міської ради
Поліщук Г.Ф.
Подання.
На виконання Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності ” просимо включити в порядок денний чергової сесії міської ради питання: «Про внесення доповнень до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2014 рік».
Додаток: проект рішення.
Міський голова М.В.Нетяжук
проект
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Про внесення доповнень до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2014 рік
У відповідності до ст.7 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності ”, керуючись ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Внести доповнення до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2014 рік, затвердженого рішенням міської ради від 28.11.2013 року №14-ХLІV-VІ «Про затвердження плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2014 рік» згідно з додатком.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови та постійну комісію міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності і правопорядку, забезпечення діяльності депутатів.
Міський голова М.В. Нетяжук
Ясінська Л.А.
Савченко І.О.
Бандерич В.Ю.
Додаток
до рішення міської ради
№
від
Доповнення до плану підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності Фастівської міської ради та її виконавчих органів на 2014 рік
№ п/п
Назва проекту регуляторного акта Ціль прийняття регуляторного акта Термін розробки проекту регуляторного акта Найменування підрозділу, відповідального за розробку проекту регуляторного акта, № тел.
1 2 3 4 5
1. «Про затвердження порядку обліку об’єктів нерухомого майна на території міста Фастова» Дотримання чинного законодавства IІ півріччя 2014р. КП ФМР ФБТІ
тел. 6-02-11
2. «Про внесення додаткових змін до рішення міської ради від 08.12.2011р. №6-ХVIII-VI «Про встановлення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки»;
Дотримання чинного законодавства, збільшення надходжень до міського бюджету IІ півріччя 2014р. Фінансове управління
тел. 6-35-60
Секретар міської ради Г.Ф.Поліщук
Проект
Фастівська міська рада
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесення змін до Статуту Фастівського Комбінату
комунальних підприємств
Беручи до уваги подання начальника Фастівського комбінату комунальних підприємств № 149 від 17.06.2014 року про необхідність внесення змін до Статуту Фастівського комбінату комунальних підприємств у зв’язку з збільшенням статутного фонду,( по КФК 180409 «Внески органів місцевого самоврядування в статутні фонди об’єктів підприємницької діяльності для поповнення обігових коштів), на 39400,00 грн. (тридцять дев’ять тисяч чотириста гривень 00 копійок), діючи у відповідності до ст.57 Господарського кодексу України, ст. 89 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій міської ради, керуючись ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А :
1. Внести зміни до п.5.4 розділу 5 – «Майно підприємства» Статуту Фастівського комбінату комунальних підприємств, затвердженого рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради № 19 від 08.02.2005 року, із змінами та доповненнями, виклавши їх у наступній редакції:
«Статутний капітал становить 8398766,84 грн. (вісім мільйонів триста дев’яносто вісім тисяч сімсот шістдесят шість гривень 84 копійки)».
2. Доручити начальнику Фастівського комбінату комунальних підприємств у місячний термін вчинити дії щодо державної реєстрації вищевказаних змін до Статуту Фастівського комбінату комунальних підприємств.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради
з питань житлово –комунального господарства та благоустрою міста.
Міський голова М.В. Нетяжук
Бандерич В.Ю.
Матвійчук В.А.
Додаток
до рішення міської ради
№ від
Зміни до Статуту
Фастівського комбінату комунальних підприємств
(є невід’ємною частиною даного Статуту)
- «Статутний капітал становить 8398766,84 грн. (вісім мільйонів триста дев’яносто вісім тисяч сімсот шістдесят шість гривень 84 копійки)».
Секретар міської ради Г.Ф. Поліщук
П Р О Е К Т
Фастівська міська рада Київської області
08500, м.Фастів, Київська область, площа Соборна №1, телефон: 6-02-16, 6-31-00
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесення додаткових змін до рішення міської ради від 08.12.2011 року № 6 – XVIII – VI
«Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне
від земельної ділянки».
З метою збільшення потенційних джерел надходжень фінансових ресурсів до доходної частини бюджету міста діючи у відповідності до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»№ 1166-VII від 27.03.2014 року, яким внесено зміни до діючої редакції ст.265 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу України № 2755-VII (далі – Податковий кодекс), керуючись статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Внести зміни до «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» затвердженого рішенням міської ради № 6 – XVIII-VI від 08.12.2011 року.
1.1 У пункті 5:
підпункт 5.2 після слів "що перебувають у власності" доповнити словами «фізичних осіб або»;
1.2. Слова «житлова площа» в усіх відмінках замінити словами «загальна площа» у відповідному відмінку.
2.Опублікувати дане рішення в офіційних ЗМІ .
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань бюджету і фінансів, соціально - економічного, культурного розвитку та управління комунальним майном.
Міський голова М.В. Нетяжук
Никифоренко Н.В. Хабібуліна Л.М.
Ясінська Л.А.
Бандерич В.Ю.
Тимофєєв Володимир Опанасович
Міський голова
( другого і п’ятого скликання )
Депутат Фастівської міської ради
(шостого скликання )
08500 Київської обл., м. Фастів. Інтернаціональна буд. 18 кв.12 :(04565) 6-90 -22; 098-750-75-95
12.06 2014 № 1405 -1444
До сесії Фастівської міської ради
Депутатський запит
Про прийняття принципово нового плану роботи Фастівської міської ради та формування дійсно чесної команди по управлінню містом в обставинах призначення нового міського голови і нового Президента України
Та внесення принципово нових змін до кошторису доходів і видатків бюджету міста Фастів із затвердження обов’язкового перелік дій по захисту матеріальних і духовних багатств жителів Фастова і України
Я вважаю що ті, старі злочинні схеми запроваджені членами міжнародної організованої злочинної організації створеної мільярдерами Путіним В.В , Януковичем В.Ф та група осіб під керівництвом Голови служби зовнішньої розвідки України, керівника усіма протиукраїнськими терористичними групами і диверсантами генерал полковника Ілляшова Г.О. в процедури бюджетного процесу і кадрових призначень повинні з боку чесних депутатів Фастівської міської ради отримати не чергове схвалення і затвердження, а офіційний осуд і бути відхилені
Тому що тих обставинах, що склалися в Україні
В умовах фактичного захоплення та окупації великої частини території , України, як військами Росії, так і таємними агентами впливу Янукович В.Ф - Ілляшова Г.О.
Чесні депутати Фастівської міської ради повинні затвердити мої пропозиції по новим проектам рішень сесії міської ради, які я наддаю
Затвердження плану дій, що я пропоную, що дасть можливість почати дії по визволенню народу України колоніальної влади агентів організованих злочинних організацій Путіна В.В , Януковича В.Ф - Ілляшова Г.О.
Як свідчать численні документи міської ради і депутатських комісій численні протиправні дії, що були здійснені в попередні місяці і роки представниками депутатської більшості в Фастівській міській ради, яка створена представниками Партії Регіонів та Народної Партії вказують на повну залежність цих осіб, від членів організованих злочинних організацій - банд мільярдерів Путіна В.В - Януковича В.Ф - Ілляшова Г.О.
Для чіткого усвідомлення усіма депутатами , які технологічні прийоми в свої протиправних діях застосовувала представники депутатської більшості Фастівської міської ради з метою сприяння діяльності членам банди Путіна В.В., Януковича В.Ф. Ілляшова Г.О. потрібно конкретно розповісти.
Про численні незаконні дії депутатської більшості Фастівської міської ради стосовно сфальсифікованих документів по 89 будівлям по вул.. Інтернаціональній, по розкраданні бюджетних коштів та знищенню будівлі нової школи №12, будівлі по вул.. Соборній 66 та по шахрайству з численними земельній ділянки і та по шахрайству з 38 квартирам і будинкам жителів міста Фастова по таким напрямкам як :
- Розповсюдження представниками депутатською більшістю Фастівської міської ради неправдивої інформації та виготовлення ними різних сфальсифікованих документів з метою сприяння незаконному заволодінню групою Путіна В.В., Януковича В.Ф,- Ілляшова Г.О. такими багатствами міських та сільських рад як:
89 будівлями по вул.. Інтернаціональній, бюджетними коштами та знищенню при будівництві нової школи №12, будівлею по вул.. Соборній 66 та здійснені шахрайства з численними земельними ділянками і та більше як триста квартирам і будинкам жителів міст Києва, Фастова по таким напрямкам як :
- Заволоділа майном і коштами представники цих груп роблять по сфальсифікованим постановам Кабінету Міністрів України, по сфальсифікованим договорам куплі –продажу та по сфальсифікованими довідкам виданим працівниками міської ради та сфальсифікованим шести рішенням різних судів
18. 09. 2012 року члени банди Януковича В.Ф – Ілляшова Г.О. третій раз, через рішення обласного суду відібрали у жителів міста право на багатство вартість 760 тисяч гривень - будівлю по вул. Соборній 66
Скасувавши в реєстрі БТІ право власності міської ради на цю будівлю.
Найбільшу шкоду члени банди Януковича В.Ф _Ілляшова Г.О. та депутатська більшість Фастівської міської ради наносять народу України тим, що щоденно розкрадають, розбираючи великі приміщення та вивозячи матеріали із:
- 89 будівель, що на ділянці 21,02га по вул. Інтернаціональній 20
-8 будівель, що на земельній ділянці 6 га біля хутора Вишні
- знищуючи будівлі, що на 1568 гектарами землі, що по Генеральному плану міста Фастова від 1995року були включені в межі міста
- розбираючи будівлі восьми баз відпочинку підприємств Фастова
- розбираючи будівлю гуртожитку що поруч з заводом «Факел»
А також розкрадають тисячі будівель, що на територіях інших 2359 розформованих військових частин в інших містах і селах України
За 1995- 2013 роки члени банди Януковича В.Ф _Ілляшова Г.О при сприянні депутатських угруповань на чолі з членами Партії Регіонів незаконно забрали більше
15 000 будинків, квартир в містах Фастові ,Києві, Харкові, Одесі, Біла Церква, Житомир та інших містах і престарілих та померлих громадян по сфальсифікованим документам та рішення судів
Загальна вартість державного та комунального майна, яке вкрали члени Партії Регіонів з територій 2359 розформованих військових частин , більше 100 мільярдів гривень
Майже на кожній сесії міської ради починаючі з 2004 року
Нечесна частина депутатів Фастівської міської ради провела і проводить численні незаконні дії, що сприяли діяльності членів банди Януковича В.Ф. Азарова М.Я - Ілляшова Г.О.
Це сприяння проявляється в виготовленні та розповсюдженні, як на офіційних бланках, та в усних виступах на сесіях міської ради і в залах засідань різних суддів, через радіо студію «Веста» неправдивої інформації.
Що вказані в депутатських запитах Тимофієва В.О. факти злочинної діяльності членів Партії Регіонів не мають місця в дійсності.
А вказані розкрадання будівель представники Партії Регіонів роблять обставинах, коли є документи, які свідчать що вони мають право знищувати будівлі
:
Документи свідчать що злочинна організація під назвою Партія Регіонів діє як на території Фастова так і України
Детально про цю злочинну діяльність представників Партії Регіонів читайте в моїх попередніх депутатських запитає і раніше оприлюднених документах та публікаціях
Я, детально розповів про злочинну діяльність угруповання Януковича В.Ф Ілляшова Г.О. та членів його команди в Фастівській міській раді в своїх виступах на сесіях Фастівської міської ради в 2006-2012 роках та публікаціях в газетах
З метою обману жителів Фастова, працівників суду та прокуратури Поліщук Г.Ф в своїх виступах стосовно другому моєму запиту на сесії міської ради 24 грудня 2012року, заявили
Що рішення про виділення земельної ділянки для будівництва Кафедрального собору по запиту Тимофієва не може бути прийнято
Тому що, власником цієї земельної ділянки по вулиці Інтернаціональній є Служба зовнішньої розвідки, а не Фастівська міська рада
Детально про злочинну діяльність депутатської більшості та злочинну діяльність секретаря міської ради Поліщук Г.Ф по сприянню діяльності членам банди Путіна В.В ,Януковича В.Ф Ілляшова Г.О. я розповів в коментаріях до 120 документів, які є не від’ємними додатками до моїх депутатських звернень
Я розумію що члени організованої злочинність мільярдерів Путіна В.В та Януковича В.Ф , Ілляшова Г.О. використовують Поліщук Г.Ф та депутатську більшість Фастівської міської ради багато років в своїх корисних ,.злодійських цілях .
Тому і така ненависть Поліщук Г.Ф, та депутатської більшості Фастівської міської ради до боротьби, яку я, Тимофієв В.О веде проти членів їхніх злочинних угруповань
На підставі ст. ст.1, 3,5, 13, 14, 19, 22, 140-146 Конституції України і
ст. ст. 3, 122, 142 Земельного Кодексу України ст. ст. 26,42,49,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні « Закону України « Про державний бюджет України « Про містобудівну документацію»,викладених обставин і наданих документів
Прошу депутатів міської ради проголосувати за мої проекти рішень міської ради, якими
1. Відхилити запропонований проект рішення міської ради
« Про внесення змін до бюджету міста Фастова,
В зв' язку з тим, що запропонований проект рішення супереч вимог статей 21, 22 Конституції України, якими заборонено зменшення соціальних прав працівників бюджетної сфери
2. Затвердити, план дій чесних депутатів та жителів міста Фастова по очистці органів управління як міста Фастова та і Україні в цілому, від посадових осіб, посібників Путіна В.В. та Януковича В.Ф, Ілляшова Г.О.
Тимофієв В.О.
Депутатський запит
в порядку статті 21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»
Вих.№10
від „18” червня 2014 року
Фастівському міському голові
Нетяжуку М.В.
Шановний Михайле Володимировичу!
На підставі п.1 ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прошу включити до порядку денного пленарного засідання чергової 54-ї сесії Фастівської міської ради VI скликання питання „Щодо створення тимчасової робочої комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова”.
Проект відповідного рішення Фастівської міської ради додається.
З повагою,
депутат Фастівської міської ради В.М. Довгопол
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Про депутатський запит Довгопола В.М.
„Щодо створення тимчасової робочої комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова”
Відповідно до статей 21 та 22 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Підтримати депутатський запит депутата Фастівської міської ради Довгопола В.М. „Щодо створення тимчасової робочої комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова”.
2. Cтворити тимчасову робочу комісію з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова та затвердити її склад (Додаток 1).
3. Доручити тимчасовій робочій комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова розробити в 30-денний термін план проведення заходів з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова та винести їх на розгяд чергової сесії Фастівської міської ради.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря Фастівської міської ради.
Міський голова М.В.Нетяжук
В.М. Довгопол В. Ю. Бандерич
Додаток 1
до рішення Фастівської міської ради
№______
від 03. 07. 2014 року
Склад
тимчасової робочої комісії з упорядкування руху автомобільного транспорту та пішоходів на території міста Фастова
№ з/п Прізвище, ім’я, по-батькові Посада
Довгопол Валерій Миколайович депутат Фастівської міської ради
Попко Олександр Володимирович депутат Фастівської міської ради
Матвійчук Валентина Адольфівна депутат Фастівської міської ради,
начальник ККП
Наливайко Федір Михайлович Працівник ККП
Сідько Володимир Леонідович Начальник відділення ДАІ з обслуговування м.Фастів та Фастівського району
Голова комісії – _________________________________
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження Положення про систему електронного документообігу у Фастівській міській раді
Відповідно до Законів України „Про електронні документи та електронний документообіг”, „Про інформацію”, „Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007 — 2015 роки”, з метою підвищення ефективності використання робочого часу працівниками апарату Фастівської міської Ради, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Положення про систему електронного документообігу у Фастівській міській раді ", що додається.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на керуючого справами виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Міський голова М.В.Нетяжук
В.О.Васильченко
В.М. Довгопол В. Ю. Бандерич
Додаток
до рішення Фастівської міської ради
№______
від 03. 07. 2014 року
Положення
про систему електронного документообігу у Фастівській міській раді
1. Загальні положення
1.1. Положення про систему електронного документообігу у Фастівській міській раді (далі — Положення) визначає мету, призначення, завдання, структуру та склад системи електронного документообігу (далі — Система).
1.2. Правовою основою діяльності Системи є закони України „Про електронні документи та електронний документообіг”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про інформацію”, „Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007 — 2015 роки”, „Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”.
1.3. У цьому Положенні терміни вживають в значеннях, наведених у законах України „Про інформацію”, „Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”, „Про захист персональних даних”, „Про телекомунікації”.
1.4. Система створюється і використовується в інтересах Фастівської міської ради та її виконавчих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Фастова (далі — Абоненти) для ведення єдиного захищеного електронного документообігу.
1.5. Система — це сукупність організаційно-розпорядчих заходів, програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують обробку інформаційних ресурсів територіальної громади міста Фастова (уведення, записування, зчитування, зберігання, знищення, приймання, передавання та інше) та авторизований доступ до цих інформаційних ресурсів.
2. Мета, призначення та завдання Системи
2.1. Метою діяльності Системи є впровадження у абонентів єдиного захищеного електронного документообігу для створення загальноміського інформаційного простору територіальної громади міста Фастова.
2.2. Призначення Системи — інформаційно-довідкове та організаційно-технологічне забезпечення діяльності абонентів.
2.3. Відповідно до свого призначення Система виконує такі завдання:
- формування єдиного електронного інформаційного простору територіальної громади міста Фастова, ведення баз даних в єдиному інформаційному середовищі, автоматизація процесів діловодства, підготовка статистичних даних з метою скорочення часу на обробку й передачу інформації;
- надання користувачам системи, в межах повноважень, доступу до інформації, що зберігається в системі;
- надання фізичним та юридичним особам доступу до публічної інформації;
- забезпечення постійного ефективного контролю за виконанням законів України, указів, розпоряджень і доручень Президента України, постанов Верховної Ради України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, рішень Фастівської міської ради, розпоряджень Фастівського міського голови, рішень виконавчого комітету Фастівської міської ради та інших;
- обмін інформацією між абонентами із використанням захищеної технології;
- забезпечення комплексного захисту інформації та розмежування доступу до інформації, що зберігається в базах даних Системи.
3. Інформаційні ресурси Системи
3.1. Інформаційні ресурси Системи є інформаційними ресурсами територіальної громади міста Фастова, які накопичуються в процесі повсякденної діяльності абонентів.
3.2. Основними джерелами формування інформаційних ресурсів Системи є абоненти.
3.3. Вимоги щодо оброблення інформації абонентами (користувачами) у Системі визначаються „Порядком роботи у системі електронного документообігу Фастівської міської ради”, який розробляється виконавчим комітетом Фастівської міської ради та затверджується в установленому порядку.
3.4. Порядок формування та ведення баз даних визначається положеннями про бази даних, які розробляються власниками цих баз даних та затверджуються в установленому порядку.
3.5. Інформація, що обробляється в Системі, є власністю територіальної громади міста Фастова і підлягає захисту в установленому порядку.
4. Суб'єкти правових відносин Системи
4.1. Суб'єктами правових відносин Системи є: Власник Системи; Розпорядник Системи; Власник інформації Системи; Адміністратор Системи.
4.2. Власником Системи є територіальна громада міста Фастова.
4.3. Розпорядником Системи є апарат виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Право розпоряджатися системою надається Розпоряднику Системи — керуючому справами виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Завдання Розпорядника Системи — вирішення організаційних питань щодо забезпечення функціонування Системи, надання абонентам (користувачам) доступу до інформації, що в ній обробляється, ведення їх обліку, прийняття взаємоузгоджених управлінських рішень стосовно її розвитку і вдосконалення, координації діяльності відповідних складових системи.
Розпорядник Системи відповідає за матеріально-технічне та програмне забезпечення функціонування Системи.
4.4. Власником інформації Системи є абоненти та користувачі Системи, яким Розпорядником Системи в установленому порядку надані права доступу до Системи для здійснення оброблення інформації.
4.5. Адміністратор Системи — відповідальний працівний апарату виконавчого комітету Фастівської міської ради, який призначається Розпорядником Системи.
Адміністратор Системи відповідає за функціонування та експлуатацію Системи та здійснює контроль за дотриманням правил, процедур, технології обробки інформації абонентами (користувачами), відповідає за захист інформаційних ресурсів Системи та дотримання вимог політики безпеки в системі.
5. Створення, функціонування, розвиток та технічний захист Системи
5.1. Організаційно-кадрове забезпечення, створення, функціонування та розвиток Системи здійснюються апаратом виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Програмно-технічне та інформаційне забезпечення Системи здійснюється:
- щодо формування і підтримання в актуальному стані баз даних — власниками інформації, яка вноситься до баз даних;
- щодо збереження та захисту від порушення цілісності та несанкціонованого доступу, дотримання правил і процедур одержання інформації — Розпорядником Системи.
5.2. Оснащення технічними та технологічними засобами базується на використанні сучасних інформаційних технологій, засобів комп'ютерної техніки, телекомунікаційного обладнання, загальносистемного та прикладного програмного забезпечення. Абоненти Системи повинні бути об'єднані єдиною телекомунікаційною мережею.
5.3. Інформаційне забезпечення базується на цілісності та несуперечливості інформації в єдиному інформаційному просторі організаційної інфраструктури обліку Системи, що забезпечується використанням типового програмного забезпечення, єдиної технології обробки та обміну даними, типовою структурою даних та правилами їх інтеграції, уніфікованою системою класифікації, кодування та контролю інформації. Розроблення та внесення змін до програмного забезпечення Системи є прерогативою апарату виконавчого комітету Фастівської міської ради.
5.4. Захист інформаційних ресурсів Системи здійснюється шляхом створення та забезпечення функціонування комплексної системи захисту інформації (далі — КСЗІ).
КСЗІ забезпечує захист інформаційних ресурсів (банків даних) Системи шляхом впровадження комплексу технічних, криптографічних, організаційних та інших заходів і засобів захисту інформації, спрямованих на недопущення блокування інформації, несанкціонованого ознайомлення з нею та/або її модифікації.
Завданням КСЗІ Системи відповідно до нормативних документів з технічного захисту інформації є забезпечення встановленої політики безпеки та реалізація необхідних організаційних, інженерно-технічних заходів і програмно-технічних засобів захисту, ефективне протистояння ймовірним загрозам інформаційним ресурсам Системи з надання основних функціональних послуг безпеки: конфіденційності, цілісності, доступності, спостережливості.
6. Структура Системи
6.1. Визначення складу технічних та програмних засобів складових Системи, їх функціональних можливостей, кількості, порядку та строків експлуатації здійснюється Розпорядником Системи. Технічні засоби та програмне забезпечення всіх складових Системи повинні триматися укомплектованими згідно з експлуатаційною документацією у справному стані та постійній готовності до застосування за призначенням. Розукомплектування або вилучення технічних засобів та програмного забезпечення зі складу будь-яких складових Системи допускається тільки з письмового дозволу Розпорядника Системи. Абоненти (користувачі) зобов'язані дотримуватися заходів безпеки під час експлуатації технічних засобів складових Системи.
6.2. Складовими Системи є: центральна підсистема; програмно-апаратні комплекси автоматизації абонентів; телекомунікаційна мережа; комплексна система захисту інформації.
6.3. Центральна підсистема Системи — це сукупність програмно-технічних засобів, призначених для обробки та збереження інформації, які забезпечують:
- обробку (введення, записування, зберігання, знищення, приймання та передавання) інформації та формування баз даних електронного документообігу;
- створення, накопичення і зберігання реєстраційних і контрольних карток документів та їх електронних копій;
- коригування і друкування реєстраційних карток;
- пошук документів за їх реєстраційними реквізитами;
- надання користувачам Системи, в межах повноважень, доступу до інформації, що зберігається в Системі;
- архівування даних;
- обмін інформацією між абонентами;
- моніторинг стану інформаційного обміну між складовими Системи, а також системних журналів аудиту роботи користувачів, програмних і технічних засобів;
- захист інформації під час її обробки в Системі.
6.4. До складу центральної підсистеми Системи входять: сервер баз даних; сервер офіційного веб-сайту Фастівської міської ради; засоби захисту інформації; автоматизовані робочі місця користувачів системи.
6.5. Технічні засоби, спеціальне та загальне програмне забезпечення, що входять до складу Системи, технічна та експлуатаційна документація на них, дійсні повні й умовні найменування є відкритою інформацією.
7. Використання та доступ до інформаційних ресурсів Системи
7.1. Авторизований доступ до інформаційних ресурсів Системи здійснюється безпосередньо з автоматизованих робочих місць користувачів.
7.2. Порядок та регламент здійснення інформаційного обміну між складовими Системи, використання технологій доступу до інформації (баз даних), файлів інформаційного обміну, склад їх реквізитів визначаються Розпорядником Системи.
7.3. Абоненти (користувачі) забезпечують використання інформації, що обробляється в Системі, тільки зі службовою метою відповідно до встановленого порядку. Така інформація не підлягає поширенню та передаванню іншим особам, крім випадків, передбачених законодавством.
7.4. Абоненти (користувачі) Системи відповідають за достовірність інформації, що вводиться ними до відповідних баз даних Системи, та зобов'язані дотримуватися законодавства про інформацію.
7.5. Контроль за дотриманням вимог щодо обробки інформації здійснює Розпорядник Системи.
7.6. Технічне обслуговування і супровід мережевого устаткування, апаратних та програмних засобів Системи здійснюються Адміністратором Системи.
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесення змін до Положення про офіційний Веб-сайт Фастівської міської ради у глобальній інформаційній мережі Інтернет
Відповідно до Закону України «Про інформацію», Указу Президента України №683/2002 від 01.08.2002 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади» та з метою забезпечення прозорості та інформаційної відкритості діяльності Фастівської міської ради, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Доповнити „Положення про офіційний Веб-сайт Фастівської міської ради у глобальній інформаційній мережі Інтернет”, затверджене рішенням Фастівської міської ради № 17-Х-VI від 12.05.2011 року із змінами внесеними рішенням Фастівської міської ради № 34-ХХІV-VІ від 19.04.2012 року, розділами та пунктами, переліченими у додатку до цього рішення.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря Фастівської міської ради.
Міський голова М.В.Нетяжук
С.А. Янківська
В.М. Довгопол В. Ю. Бандерич
Додаток
до рішення міської ради
№______
від 03. 07. 2014 року
Внесення доповненнь до
Положення про офіційний Веб-сайт Фастівської міської ради у глобальній інформаційній мережі Інтернет
6. Порядок використання блогів
6.1. Право на ведення індивідуального блогу може бути надане депутату Фастівської міської ради чи посадовій особі виконавчого комітету Фастівської міської ради за письмовим особистим клопотанням на ім’я міського голови. Це право реалізується шляхом надання індивідуального логіну та паролю, які дозволяють адмініструвати веб-сторінку блогу в якості автора.
6.2. Розміщувати, редагувати чи видаляти інформацію у своєму блозі виключне право має автор цього блогу.
6.3. Автор у своєму блозі має право вільно висловлювати свої думки з будь-якої теми з урахуванням обмежень, накладених чинним законодавством України.
6.4. Автор несе повну відповідальність за інформацію, розміщену ним у блозі, і самостійно підтримує порядок у ньому.
7. Порядок проведення веб-трансляцій
7.1. Усі веб-трансляції проводяться на Веб-Сайті у режимі реального часу.
7.2. Веб-трансляція проводиться з сесійної зали під час проведення пленарних засідань Фастівської міської ради. У випадку проведення пленарного засідання у закритому режимі веб-трансляція не проводиться.