Адміністративні послуги
- Повний перелік послуг
- Реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання
- Паспорт громадянина України
- Державна реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно
- Держгеокадастр
- Адмінпослуги підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради (діти, земельні питання, архітектура тощо)
- Оформлення документів дозвільного характеру
ЖКГ
- КП Фастівської міської ради «Фастівтепломережа»
- КП Фастівської міської ради «Фастівводоканал»
- Фастівська Житлово-експлуатаційна контора
- Фастівський Комбінат комунальних підприємств
- КП «Центр торгівлі та благоустрою»
- КП «Фастівське БТІ»
- Плани роботи на тиждень
- Звіт про роботу за поточний тиждень
- Актуально-енергозбереження
- Фастівська філія по експлуатації газового господарства ВАТ "Київоблгаз"
- Житлова політика
- Питання землі та майна
Люстрація
Міські програми
ЗМІ Фастівщини
Користувацький вхід
Головні новини
Нові форми звітності з ЄСВ
Ср, 14/09/2016 - 12:01 | Адміністрація2
Законом № 909 внесено низку змін до Закону про ЄСВ, які набрали чинності з 01.01.2016 р. якими, зокрема, встановлено єдиний внесок для всіх платників у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування єдиного внеску. Крім того, із заробітної плати (доходу) працівників єдиний внесок вже не утримується. У зв’язку з цим Мінфіном України приведено у відповідність та викладено у новій редакції Порядок № 435 (у редакції наказу № 441), в додатках до якого наведено оновлені форми звітності. Про те, які саме нові норми містить зазначений Порядок та що змінилося у формах звітності з ЄСВ, розглянемо у цій статті.
У додатках до Порядку № 435 оновлено довідники і форми звітності:
· Довідник категорій страхувальників, які сплачують єдиний внесок (додаток 1);
· Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску (додаток 2);
· Довідник кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осібвідповідно до законодавства (додаток 3);
· Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма № Д4, місячна) (додаток 4) (далі — Звіт);
· Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5, річна) (додаток 5);
· Звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів доходів і зборів (форма № Д6, річна) (додаток 6);
· Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (форма № Д7, місячна) (додаток 7).
Частиною четвертою ст. 8 Закону про ЄСВ визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом, в частині адміністрування — Податковим кодексом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику.
Відповідно до п. 46.6 ст. 46 цього Кодексу у разі якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності.
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Оскільки наказ № 441 набрав чинності з 01.06.2016 р. (оприлюднено 27.05.2016 р.), то за новими формами, наведеними у додатках до Порядку № 435:
· звіти за формами № Д4 і № Д7 вперше подаються за звітний період — червень 2016 р. (не пізніше 20.07.2016 р.);
· звіти за формами № Д5 і № Д6 вперше необхідно буде подавати за звітний період — 2016 рік.
НОВОВВЕДЕННЯ ПОРЯДКУ
Структурно Порядок № 435 не змінено, він так само містить п’ять розділів з аналогічними назвами.
Що стосується загальних нововведень цього Порядку, то по всьому документу, в тому числі в назвах звітів і в самих звітах, слова «фіскальні органи» замінено словами «органи доходів і зборів» у відповідному відмінку.
РОЗДІЛ I «ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ»
У п. 1 розділу I Порядку № 435 терміни, використовувані в цьому Порядку, приведено у відповідність із нормами Закону про ЄСВ, зокрема, з визначення застрахованої особи (далі — ЗО) виключено текст про те, що така особа є платником єдиного внеску. Відповідно з визначення страхувальників виключено текст про те, що на них покладено обов’язки сплачувати єдиний внесок за ЗО.
Крім того, уточнено, що звіт в електронній формі — це звіт за формою, передбаченою Порядком № 435, у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, який надсилається засобами електронного зв’язку з дотриманням умов щодо реєстрації електронного цифрового підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Також зазначено, що інші терміни (не встановлені в п. 1 розділу І Порядку № 435) використовуються в значеннях, наведених у Законі про ЄСВ та законах № 851 та № 852.
РОЗДІЛ II «ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ФОРМУВАННЯ ТА ПОДАННЯ ЗВІТУ»
В пункті 6 цього розділу уточнено, що Звіт повинен містити реквізит «клас професійного ризику виробництва» тільки в разі подання Звіту за період до 01.01.2016 р.
У зв’язку з введенням з 01.01.2016 р. єдиної ставки єдиного внеску у розмірі 22% (крім інвалідів) та скасуванням понижуючого коефіцієнта до ставки єдиного внеску вже не є обов’язковими реквізитами і відсутні відповідні поля у форматі Звіту для зазначення таких реквізитів:
· застосування коефіцієнта;
· розмір коефіцієнта;
· середня заробітна плата, на яку нараховується єдиний внесок у розрахунку на одну застраховану особу за 2014 р.;
· середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 р.
Розділ II доповнено новим пунктом 12 (колишні пункти 12 — 15 стали пунктами 13 — 16), згідно з яким звітність про нарахований єдиний внесок на суми виплат найманим працівникам та іншим особам протягом строку військової служби фізичної особи — підприємця, призваного на військову службу під час мобілізації або залученого до виконання обов’язків щодо мобілізації, подається:
· уповноваженою особою фізичної особи — підприємця у порядку та строки, встановлені Законом про ЄСВ;
· у разі відсутності уповноваженої особи — демобілізованою фізичною особою — підприємцем протягом 10 календарних днів після демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених Законом про ЄСВ.
Таким чином, у п. 12 Порядку № 435 деталізовано норми пункту 92 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ.
У п. 15 розділу II Порядку № 435 уточнено, що при прийнятті Звіту відповідальна особа органу доходів і зборів повинна візуально перевірити наявність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених п. 6 цього розділу, на паперових носіях. При відсутності зауважень відповідальна особа реєструє Звіт датою фактичного отримання органом доходів і зборів та обов’язково засвідчує власним підписом. На примірнику, який залишається у платника за його бажанням, проставляється штамп «Отримано».
Такий Звіт вважається прийнятим. Цей факт підтверджують відповідні позначки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер.
Таким чином, тепер чітко встановлено, що при поданні Звіту в паперовому вигляді у страхувальника залишається відривна частина титульного листа одного примірника Звіту, де є розписка про отримання такого Звіту органом доходів і зборів, засвідчена підписом відповідальної особи цього органу та штампом, а другий примірник Звіту, на якому проставляються штамп «Отримано», дата реєстрації документа та реєстраційний номер, підпис відповідальної особи органу доходів і зборів, що прийняв і зареєстрував Звіт.
РОЗДІЛ III «ФОРМИ ТА СТРОКИ ПОДАННЯ ЗВІТУ»
Пункт 3 цього розділу доповнено нормою, згідно з якою у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу, формують і подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз у рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається ними за формою № Д5 (додаток 5 до Порядку № 435) із зазначенням типу форми «початкова».
Із цього пункту виключено норму про те, що зазначені особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, оскільки з 01.01.2016 р. фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені з переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (абзац другий частини першої ст. 10 Закону про ЄСВ виключено).
У п. 5 розділу III уточнено, що особи, які досягли 16-річного віку і не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначених п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ, і не належать до платників, визначених пунктами 4, 5 цієї частини (не належать до фізичних осіб — підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, і уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а також члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, які уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, формують та подають самі за себе звіт в протягом 30 календарних днів після закінчення строків дії договору.
РОЗДІЛ IV «ФОРМУВАННЯ ЗВІТУ»
У цьому розділі змін зазнав тільки п. 9, яким роз’яснено порядок заповнення таблиці 6 Звіту.
У зв’язку з введенням єдиної ставки єдиного внеску у розмірі 22% (крім інвалідів) до всіх видів доходу з п. 9 розділу IV Порядку № 435 виключено норму про те, що графа (реквізит 17) «Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) (усього з початку звітного місяця)» таблиці 6 Звіту формується щодо кожної окремої ЗО з урахуванням черговості відображення виплат за умови їх нарахування цій особі в одному звітному періоді.
Нагадаємо, що раніше доходи ЗО відображалися чітко в такій послідовності:
· сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці;
· сума винагороди за цивільно-правовими договорами;
· сума допомоги з тимчасової непрацездатності, сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Також виключено норму про те, що графа (реквізит 18) «Сума нарахованої заробітної плати (доходу) у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» заповнюється виключно з урахуванням вищезазначеної черговості виплат.
Крім того, у зв’язку з введенням єдиної ставки єдиного внеску для всіх видів доходу виключено норму про те, що на одну ЗО допускається декілька записів у таблиці 6, якщо протягом одного звітного періоду ЗО були здійснено нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування та розміри ставок єдиного внеску.
Таким чином, якщо працівникові в одному місяці нараховано різні види доходу, то в таблиці 6 Звіту тепер не потрібно дотримуватися вищезазначеної черговості їх відображення.
При цьому, як і раніше, встановлено, що за наявності декількох рядків щодо однієї ЗО кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця зазначається лише в одному, а саме у тому, в якому зазначаються дані про суми заробітної плати (за їх наявності).
РОЗДІЛ V «ВИПРАВЛЕННЯ ПОМИЛОК»
У цьому розділі зазнав змін п. 3.
Як і раніше, цим пунктом встановлено, що якщо страхувальником не подавався Звіт за попередній звітний період (періоди), то у поточному звітному місяці не допускається відображення сум нарахованого єдиного внеску ЗО за попередній звітний період (періоди). У такому випадку страхувальник зобов’язаний подати Звіт за поточний звітний період та у разі потреби окремо за попередній період (періоди).
Водночас п. 3 доповнено новим абзацом, згідно з яким Звіт за попередній звітний період (періоди) до 2016 р., який не подавався, подається до органу доходів і зборів за формою, що діяла з 01.05.2015 р. Такий Звіт подається лише один раз за один звітний період.
Якщо ж страхувальником не подавався Звіт за попередній звітний місяць починаючи з січня 2016 р., то такий Звіт подається за формою, що діє з 01.06.2016 р.
Сектор ВЕРПА і ЗІС Фастівського об’єднаного УПФУ